Maszyny szkółkarskie Maszyny szkółkarskie

SZKÓŁKARSKI ODSKRZYDLACZ BĘBNOWY SOB

Szkółkarski Odskrzydlacz Bębnowy jest maszyną uniwersalną, która służy do odskrzydlania nasion sosny, świerka i modrzewia na sucho i mokro. W pierwszym przypadku proces jest realizowany na skutek ocierania się nasion o siebie oraz obłamywania skrzydełek wchodzących do szczelin perforacji bębna.

 

Nasiona w ilości około 2-3 kg umieszcza się w bębnie i po zamknięciu pokrywy i uruchomieniu nawilża  wodą przy użyciu, np. opryskiwacza ciśnieniowego. Wodę natryskuje się na zewnętrzną powierzchnię bębna perforowanego do momentu, aż nasiona zaczną oklejać się na bębnie. Następnie włącza się wentylator, który nadmuchuje powietrze do bębna, ale także odsysa obłamane skrzydełka, które osadzają się w komorze osadowej. Ze względu na intensywny nadmuch powietrza (zjawisko fluidyzacji) oraz częściowe odbieranie odrywanych skrzydełek, proces suszenia przebiega intensywnie, co umożliwia skrócenie czasu odskrzydlania w stosunku do innych urządzeń o około 30-50%. Czas odskrzydlania sosny ok. 30 min., świerka 75 min., modrzewia 90 min.

Pobierz kartę z katalogu

Wysuszoną masę należy następnie wyczyścić na separatorach sitowych lub najlepiej pneumatycznych.

W miejsce bębna perforowanego można zamontować bęben bez otworów i po ustawieniu jego osi obrotu pod lekkim kątem, przeprowadzać proces otoczkowania nasion - szczególnie gatunków lekkonasiennych (brzoza, olsza). Prędkość obrotowa bębna powinna wynosić wówczas kilkanaście obrotów/min. Wewnątrz bębna można także umieścić bęben siatkowy (otwory ok. 20x20 mm) i przeprowadzać proces wyłuszczania niewielkich ilości szyszek.

PARAMETRY TECHNICZNE
Parametry
J.m.
Wielkość
Zasilanie
 
̴1x230V/50Hz
Zapotrzebowanie mocy (łącznie około)
W
230
Wielkość wsadu
Kg
2 -3
Czas odskrzydlania
Sosna
~ 30 min
 
Świerk
~ 75 min
 
Modrzew
~ 90 min